Site Overlay

Zabezpieczenia zwrotu kredytu

Każdy kredyt gotówkowy udzielany przez bank musi być przez niego odpowiednio zabezpieczony, gdyż nie jest powiedziane, że kredytobiorca będzie chętnie spłacał kredyt w wyznaczonym terminie, a czasami jego kwoty są przecież bardzo wysokie. Bankier musi się więc zająć zabezpieczeniem kredytu od strony prawnej, tak aby mieć całkowitą pewność, że wszystkie pieniądze pożyczone kredytobiorcy zostaną zwrócone bankowi wraz z należnymi odsetkami, wynikającymi z podpisanej umowy.

Zabezpieczenie kredytu to przede wszystkim weksel własnej osoby, ale może się też zdarzyć, że wystawi go osoba trzecia, jeżeli my samodzielnie nie możemy sobie na to pozwolić. O wszystkim poinformuje nas w swoim czasie bankier, aby wiedzieć, czy musimy postarać się o jakiegoś żyranta, który w razie czego pomoże nam spłacić kredyt gotówkowy. Inną formą zabezpieczenia może być po prostu poręczenie innej osoby, ale z reguły potrzebnych jest tutaj kilka osób, najlepiej z bliskiej rodziny, aby bank spojrzał na nas przychylniejszym okiem podczas udzielania kredytu. Zabezpieczenie kredytu to także gwarancja bankowa, czy też cesja wierzytelności, ale bardziej popularną opcją jest zastaw lub hipoteka. Banki chętniej zgadzają się na współpracę, gdy mamy im coś do zaoferowania zwłaszcza wtedy, gdy chodzi o wysoki kredyt na kilkanaście lat. Mowa tutaj np. o kredycie hipotecznym, wtedy zastawiamy własną nieruchomość, jako hipotekę, a bankier ma pewność, że w razie naszej niedyspozycji finansowej szybko odzyska należne mu pieniądze zajmując część lub całość zastawionej nieruchomości. Trzeba jednak dobrze przemyśleć to, czy decydować się na taki zastaw, bo potem możemy skończyć bez nieruchomości.

Innym przykładem zabezpieczenia kredytu może być oczywiście blokada środków finansowych. Dzieje się tak wtedy, gdy bank zauważy, że spłacanie rat kredytu nie idzie nam rytmicznie, a na nasze konto osobiste co miesiąc przychodzi wynagrodzenie. Wtedy nie ma innego wyjścia jak zajęcie takich środków finansowych, z reguły nie w całości, na co musimy być przygotowani, gdy nie wywiązujemy się z warunków umowy. Kredyt gotówkowy to nie przelewki i zabezpieczenie kredytu przez bank musi być nam dobrze znane, także warto się dobrze zapoznać z podpisywaną umową. Niektóre placówki decydują się także na kaucję początkową, ale nie zawsze jest to dobrze odbierane przez kredytobiorców, bo nikt nie chce na samym początku wkładać w kredyt dodatkowych pieniędzy, więc takie oferty na rynku nie są zbyt rozpowszechnione na terenie naszego kraju.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.