Niezależne pośrednictwo kredytowe to duża pomoc przeznaczona przeciętnemu kredytobiorcy. Z usług pośrednictwa kredytowego korzysta klient indywidualny oraz biznesowy, ale na nieco innych zasadach. W jaki sposób wygląda współpraca z pośrednikiem kredytowym, czym kierować się przy jego wyborze, czy masz tutaj do czynienia z dodatkowymi płatnościami? W artykule poznasz też najlepsze praktyki z rynku pośrednictwa kredytowego, a także potencjalne zagrożenia.
W Polsce pośrednik kredytowy to zawód można powiedzieć dostępny każdej osobie bez większych kwalifikacji. Z tego powodu selekcja partnera do współpracy jest bardzo istotna. Najważniejsze cechy dobrego pośrednika kredytowego to obsługa ważnych podmiotów biznesowych, np. z rynku lokalnego, faktyczny wpływ negocjacyjny na banki, potwierdzone referencje (najlepiej pisemne), własna strona internetowa z CV. Dobrze, jeżeli pośrednik charakteryzuje się wykształceniem ekonomicznym lub matematycznym. Wykonywanie obliczeń, analiza parametrów ofert kredytów, przystosowanie kredytu do budżetu gospodarstwa domowego klienta to tylko niektóre z najważniejszych czynności zawodowych. W branży spotyka się niezależnych pośredników kredytowych, a także pośredników powiązanych z konkretnymi instytucjami finansowymi, głównie bankami detalicznymi, ale też często z parabankami z polskim lub zagranicznym kapitałem. Niezależny pośrednik kredytowy posiada najczęściej rozbudowane kontakty do pożyczkodawców klasycznych, w sektorze pożyczek społecznościowych, wśród inwestorów indywidualnych. To pozwala na budowanie jakościowego portfela kredytowego we własnym zakresie. Oczywiście pośrednik kredytowy działa w oparciu o normy prawne i uwzględnia w pracy ustawę o kredycie konsumenckim, normy kodeksu cywilnego, rozporządzenia od partnerów biznesowych. Poza tym specjalista kredytowy zabezpiecza dane otrzymywane od klientów i uwzględnia specyficzne normy prawa bankowego. A to już naprawdę zaawansowany model kontroli.
To doradca w pierwszej kolejności zbiera informacje o kredytobiorcy, kompletuje dokumenty, ocenia szanse na zobowiązanie krótko lub długoterminowe. Dzięki doradcy kredytowemu nie popełniasz też błędów przy wypełnianiu wniosku o kredyt, co jest bardzo ważne przy średniej lub stosunkowo słabej zdolności kredytowej. Większość dobrych doradców kredytowych pracuje na podstawie umowy podstawowej i w systemie prowizyjnym. Z tego powodu doradca kredytowy jest w stanie poświęcić klientowi znacznie więcej czasu. Najgorszym problemem w branży jest konflikt interesów wynikający z różnych poziomów prowizji od banków detalicznych. Niektóre kredyty charakteryzują się wysokimi prowizjami dla doradców, a to zachęca do ich głębszej promocji wśród własnych klientów pośrednika przy jednoczesnym niedopasowaniu do potrzeb. Sektor bankowy, Komisja Nadzoru Finansowego, Narodowy Bank Polski to instytucje, które znają problemy pośrednictwa kredytowego w Polsce i stale zwiększają presję na budowanie właściwych kwalifikacji specjalistów zewnętrznych, niezależnych.
Poza tym dynamicznie rozwija się rynek bezpłatnych porównywarek kredytów gotówkowych, hipotecznych, kart kredytowych, rachunków bankowych i innych ofert w bankach i parabankach. Dzięki temu klient z minimalną wiedzą ekonomiczną zamienia się w faktycznego specjalistę kredytowego. W każdym razie pośrednik kredytowy przydaje się, jeżeli chcesz dokładnie zabezpieczyć interesy na rynku kredytowym i nie wpaść w pułapkę lichwiarskich zobowiązań. Umowy możesz monitorować u wielu pośredników jednocześnie, co zwiększa szansę na uzyskanie najlepszych parametrów współpracy.