Site Overlay

Od czego rozpocząć starania o kredyt hipoteczny?

Przy rosnącej inflacji myśli o zaciągnięciu kredytu hipotecznego pojawiają się częściej wśród kredytobiorców. Kredyt hipoteczny to dobra forma inwestycji w majątek trwały. Od czego rozpocząć starania związane z uzyskaniem korzystnego kredytu hipotecznego?

Zdolność kredytowa to podstawa

W najbliższym czasie nie ma mowy o liberalizacji zasad analizy zdolności kredytowej. Sprawdzanie własnej zdolności kredytowej, chociażby na podstawie konta w Biurze Informacji Kredytowej to bardzo dobry pomysł. Dlaczego? Na własnym koncie w BIK widzisz punktację, a także prawdopodobieństwo obsługi danego zadłużenia na podstawie kompletnych danych pochodzących z dotychczasowych spłat.

Rynek pierwotny, czy wtórny?

Mieszkania u deweloperów cieszą się największą popularnością, ale często to rynek wtórny daje sporo okazji, szczególnie zgodnych z planem zagospodarowania przestrzennego. W nowoczesnych inwestycjach deweloperskich bardzo często okazuje się, że rodziny nie mają dostępu do atrakcyjnego placu zabaw dla dzieci, czy innych udoskonaleń. To duży problem, biorąc pod uwagę koszty obsługi zadłużenia. Przy kredytach hipotecznych możesz manipulować wieloma czynnikami w celu uzyskania wymarzonej nieruchomości.

Do najważniejszych zalicza się okres spłaty. Przy dłuższych kredytach otrzymujesz najczęściej większą kwotę do dyspozycji. Dobra propozycja to zbieranie możliwie największego wkładu własnego, dzięki czemu zaoszczędzisz na ubezpieczeniu. Przed kredytem hipotecznym opłaca się zamknięcie wszystkich zobowiązań, koniecznie terminowo. Decyzji o kredycie hipotecznym nie powinieneś również odwlekać w nieskończoność, ponieważ z każdym rokiem rośnie ryzyko braku spłaty i potencjalnej zdolności do regulowania własnych zobowiązań.

Monitorowanie stóp procentowych

Kredyt hipoteczny to nie tylko sytuacja budżetu domowego, ale również stopy procentowe. Na razie w Polsce obowiązuje era niskich stóp procentowych, natomiast warto rozpatrzyć scenariusz, kiedy NBP zmienia decyzję na mniej korzystną dla kredytobiorców. Ustal, jaki bufor ryzyka akceptujesz i trzymasz się warunków udzielenia kredytu hipotecznego z uwzględnieniem lekkich wahań polityki monetarnej w przyszłości. To kluczowe dla zabezpieczenia interesów budżetu domowego.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.