Przy braku środków na bieżące wydatki, można je zdobyć pożyczając pieniądze, na przykład w formie kredytu gotówkowego. Alternatywą jest jeszcze oszczędzanie, ale wiąże się ono z koniecznością oczekiwania, aż uzbierana zostanie potrzebna kwota. Na to często zwyczajnie brakuje czasu, kiedy wydatek musi być zrealizowany jak najszybciej. Dlatego też pożyczenie pieniędzy staje się opłacalne nawet biorąc pod uwagę większe koszty związane z konieczności spłacenia odsetek, gdyż w zamian mamy potrzebne nam środki od razu.
Co wpływa na koszty kredytu?
Do podstawowych czynników, które bierzemy pod uwagę przy wyborze kredytu gotówkowego, czy zresztą jakiegokolwiek innego kredytu, należą oczywiście jego koszty. Koszty te są określone przede wszystkim wysokością oprocentowania, aczkolwiek nie jest to jedyny czynnik, który ma na nie wpływ. Na koszty wpływa również wiele innych opłat, choćby dodatkowe opłaty p[prowizyjne, czy związane z kosztami uzyskania kredytu. Dlatego też często zamiast samego oprocentowania stosuje się wskaźnik, jakim jest RRSO, czyli roczna rzeczywista stopa oprocentowania. Wskaźnik ten, dzięki temu, że uwzględnia zarówno samo oprocentowanie, jak dodatkowe opłaty pozwala dość precyzyjnie określić, ile będzie nas kosztował kredyt w całości. Est to wskaźnik, który dobrze sprawdza się podczas porównywania ofert kredytowych. Na koszty może mieć wpływ również to, jaki będzie rodzaj oprocentowania w przypadku danej oferty kredytowej. Do wyboru mamy oferty z oprocentowaniem zmiennym oraz stałym. Już same nazwy sugerują, z czym się to wiąże. Oprocentowanie stałe nie zmienia się nawet w przypadku zmian wysokości stóp procentowych, gdyż przez cały okres spłaty kredytu obowiązuje stawka oprocentowania ustalona na podstawie wysokości stóp procentowych w dniu zawierania umowy. Z kolei oprocentowani zmienne będzie na bieżąco rosło lub malało, jeśli nastąpią analogiczne zmiany w wysokości stóp procentowych. W zależności od sytuacji oznacza to więc tańszy lub droższy kredyt.
Jakie warunki spłaty?
Nie tylko koszty są istotne przy wyborze kredytu. Ważne jest też to, jak będzie wyglądała sprawa jego spłaty. Warunki spłaty powinny być oczywiście jak najdogodniejsze, co wyraża się w optymalnej ilości oraz wysokości rat. Czasem banki oferują możliwość indywidualnego ustalenia warunków spłaty kredytu, w tym również odroczenia płatności na przykład na okres pierwszych trzech miesięcy. Inne oferty mają zaś określone warunki spłaty, na które koniecznie trzeba zwracać uwagę, choćby po to, aby miesięczna wysokość rat nie była zbytnim obciążeniem dla naszego budżetu.