Naprawa zadłużonego budżetu domowego to nie zawsze prosta procedura i wymaga często zmiany nawyków ekonomicznych. W wielu eksperckich materiałach podkreśla się duże znaczenie konsolidacji zadłużenia, ale pod warunkiem dokładnego przemyślenia norm, zachowań finansowych kredytobiorcy. Jakie decyzje ekonomiczne warto podjąć zatem przed podjęciem decyzji o konsolidacji kredytu?
Kiedy kredyt konsolidacyjny tak naprawdę się opłaca?
W bankach spotkasz się z dwoma podejściami do konsolidacji, a mianowicie czystym, w którym spłaca się tylko dotychczasowe zobowiązania. Drugi wymiar to konsolidacja połączona z bonusem konsumpcyjnym, a raczej połączona ze zwykłym kredytem gotówkowy, tylko w jednej umowie. Najważniejsza sprawa to obniżenie kosztów zobowiązań, uśrednienie jednej raty, a do tego przydaje się konsolidacja bez dodatkowych warunków, po prostu zamykająca długi, które już posiadasz. W przeciwnym wypadku narażasz się na wejście pod maksymalne widełki prowizyjne.
Drugi scenariusz możesz rozpatrywać tylko przy konsolidacji hipotecznej, w której wnosisz do umowy zabezpieczenie w postaci nieruchomości. Wtedy wszystkie warunki wynegocjujesz, dopasujesz pod siebie i zyskasz maksymalnie rozłożoną ratę.
Im mniej wydatków, tym lepiej dla komfortu wnioskowania o kredyt konsolidacyjny
Podstawowa droga przed konsolidacją to ścięcie praktycznie wszystkich zbędnych wydatków występujących w gospodarstwie domowym, ograniczenie kosztów. Jeżeli chcesz wyjść ze spirali zadłużenia i zachować pozytywną zdolność kredytową, albo po prostu taką pod akceptację w konsolidacji musisz podjąć wyzwanie ścięcia wydatków, co oczywiście wpływa na komfort, jakość życia. Można zauważyć, że wielu kredytobiorców nie chce z komfortu wydatków rezygnować, stąd duża popularność konsolidacji z premią konsumpcyjną. Każda decyzja ekonomiczna przy konsolidacji to pewne konsekwencje, albo pozytywne, albo negatywne. Pamiętaj o tym.
Praktyczny sposób na maksymalizację dochodów, zdolności kredytowej
Przed konsolidacją spróbuj zmaksymalizować dochody, szczególnie na umowach cywilnoprawnych. Jeden z najlepszych sposobów, jeszcze dopuszczalny w 2020 roku i prawdopodobnie w 2021 roku to zatrudnienie poboczne na umowę zlecenie, tylko ze składką zdrowotną pod warunkiem, że już zarabiasz minimalną krajową i odprowadzasz składki na ubezpieczenia społeczne. Ten model zachowania mocno wpływa na wydajność budżetu domowego i potencjał wcześniejszej spłaty.
Wyprzedaż dla zadłużonych i zmiana stylu życia
Długów możesz częściowo pozbyć się poprzez wyprzedaż majątku, przez zmianę usługodawców, a nawet przeniesienie do domu rodzinnego, czy połączenie płatności z bliskimi. Konsolidacja tworzy rezerwę niższej raty, którą możesz wykorzystać na różne cele, najlepiej inwestycyjne, albo umożliwiające podniesienie zdolności kredytowej w celu refinansowania konsolidacji w przyszłości.
Konsolidacja to wiele zalet, ale też wymóg zmiany nawyków
Co do zasady kredyt konsolidacyjny ułatwia zarządzanie domowymi finansami, stanowi podstawę do zmiany nawyków konsumpcyjnych, bo jednak takiemu kredytobiorcy trudniej zaciągnąć kolejne zobowiązania. Nigdy nie powinieneś maksymalizować wykorzystania zdolności kredytowej. To prosta droga do utraty wiarygodności ekonomicznej (najgorszy scenariusz dla zadłużonych w bankach i parabankach ze względu na uwarunkowania prawne obsługi zobowiązań). Zastanów się nad precyzyjnym przygotowaniem budżetu domowego do konsolidacji, a wykorzystasz jedynie zalety tego narzędzia restrukturyzacyjnego.