Site Overlay

Ewolucja rynku kredytów krótkoterminowych

Branża kredytów krótkoterminowych rozwija się intensywnie, a jednocześnie przechodzi wiele jakościowych, a także prawnych zmian. W artykule poznasz główne czynniki, które zmieniły rynek mniejszych kredytów gotówkowych na przestrzeni ostatnich lat w Polsce.

W końcu następuje większa walka z lichwiarskimi praktykami na rynku pożyczkowym

Społeczeństwo piętnowało mocno praktyki lichwiarskich pożyczek, szczególnie pod zastaw hipoteki. Niektórym osobom dodatkowe pieniądze, zazwyczaj niewielkie wypłacano pod warunkiem wprowadzenia do umowy kredytowej zabezpieczenia w postaci nieruchomości, największego majątku życiowego. Takie umowy rozwiązywano często specjalnie po drobnych nieporozumieniach, a instytucje pożyczkowe nakazywały przekazanie nieruchomości. Większość podobnych praktyk nagłośniono, sprawą zajęła się też w dużym stopniu Komisja Nadzoru Finansowego, a aktualnie trwają prace nad projektami, które praktycznie wyeliminują z gospodarki lichwiarskie praktyki.

Kredyty krótkoterminowe w internecie ogromnym ułatwieniem dla klienta

Duże znaczenie dla optymalizacji rynku kredytów krótkoterminowych miał rozwój technologii internetowych. Pożyczki krótkoterminowe zaciągniesz bowiem przez dedykowane strony internetowe w znacznie niższych stawkach. Niektóre firmy pożyczkowe nie muszą bowiem utrzymywać drogich oddziałów stacjonarnych, a to gwarantuje lepsze warunki współpracy klientom detalicznym. Kredyty krótkoterminowe monitoruje Komisja Nadzoru Finansowego. Wystarczy wgląd do popularnej listy ostrzeżeń, aby dowiedzieć się o ryzyku nawiązywania współpracy z konkretną marką pożyczkową. Zgodnie z uwarunkowaniami prawnymi parabanki i banki detaliczne muszą podawać do wiadomości klientów informacje o całkowitym koszcie zobowiązania. Dzięki temu w dużym stopniu rozwinął się rynek porównywania kredytów gotówkowych. To bardzo dobra informacja, ponieważ klient uzyskał większą świadomość oferty kredytowej, ma narzędzia do walki z nieuczciwymi pożyczkodawcami, a do tego sięga po pieniądze znacznie szybciej, głównie dzięki stronom internetowym firm pożyczkowych.

Inne elementy rozwoju rynku kredytów krótkoterminowych

W branży masz do czynienia z licznymi pośrednikami finansowymi, z programami partnerskimi do promocji kredytów gotówkowych, z chwilówkami powiązanymi z dużymi promocjami, np. pierwsza spłata za 0 złotych. Konkurencja na rynku, dostęp do wiedzy o kredytach i środków ochrony pożyczkobiorcy to ważne elementy ewolucji sektora kredytów krótkoterminowych. Jak oceniasz wymienione czynniki dotyczące pożyczek gotówkowych?

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.